en-UStr-TR

   

 REACH Tüzüğü'nün Ek XVII'sini düzelten Kısıtlamalar Listesi için tıklayınız.   

 

Kısıtlamalar

Bazı kimyasal maddelerin AB pazarında kullanılması ve/veya pazara sürülmesi, AKA tarafından yapılacak değerlendirme sonucu kısıtlanabilir veya tamamıyla yasaklanabilir. REACH Tüzüğü'nün Ek XVII'sinde yer alan maddelerin çeşitli şekillerde kullanımı kısıtlamaya tabiidir. Ek XVII’de bir kısıtlaması olan, tek başına, bir müstahzar içinde ya da bir eşya içinde bulunan bir madde, bu kısıtlamaların koşullarına uygun değilse, imal edilmeyecek, pazara sunulmayacak veya kullanılmayacaktır. Kısıtlamalar konusu REACH Tüzüğü Başlık VIII'de yer almaktadır.

REACH Tüzüğü maddelerin imalatı, kullanımı veya pazara sunulması sonucu insan sağlığına ve çevreye kabul edilemez ve topluluk genelinde üzerinde durulması gereken bir risk oluştuğunda, tüzükte belirtilen prosedür uyarınca, tek başlarına, müstahzarlarda ya da eşyalarda bulunan maddelerin üretimine, kullanımına ya da pazara sunumuna yönelik yeni kısıtlamalar ya da mevcut kısıtlamalarda değişiklikler getirecektir. Bazı tehlikeli maddelerin üretiminin, piyasaya sürülmesinin ya da kullanılmasının ya bazı koşullara tabi olacağı ya da yasaklanacağı belirtilen prosedüre göre; kısıtlamalar başka türlü yeterince kontrol edilemeyen AB çapındaki risklerin yönetimi için bir güvenlik ağı görevi görecektir.

Bu durum sadece, maddenin bilimsel araştırma ve geliştirme kapsamında imal edilmesi, pazara sunulması veya kullanılması için geçerli değildir.

Kısıtlamaya tabi bir madde için tonaj eşiği öngörülmemiştir. Kısıtlama teklifleri, Üye Devletler ya da Ajans tarafından Komisyona bir Ek XV dosyasının sunulması suretiyle yapılabilir. Ek XV dosyası, insan sağlığına ya da çevreye yönelik bir risk olduğunu göstermeli ve en uygun risk azaltım önlemlerini tanımlamalıdır. İlgili tarafların ajansa herhangi bir kısıtlama teklifi hakkında yorum yapma şansı olacaktır. Kısıtlamalar, REACH Tüzüğü’nün Ek XVII’sinde kullanım amaçlarıyla birlikte listelenir.

76/769/EECPazara sunma ve Kullanım Direktifinde mevcut olan kısıtlamalar, ör. asbestin yasaklanması ve azo-boyaların (azo-dye) kullanımı, REACH’e de aktarılmıştır.  REACH Tüzüğü Ek XVII'sinde yer alan kısıtlamalar, 22 Haziran 2009 tarihinde Topluluk resmi gazetesinde yayımlanan düzeltme ile güncellenmiştir.  Söz konusu Kısıtlamalar Listesi için yukarıdaki linki izleyiniz.

Kısıtlamaların uygulanmasına ilişkin AKA'nın Soru-Cevap kitapçığının Türkçesi için tıklayınız.

Yasal uyarı

Bu sayfalarda yasal yükümlülüklerinin yerine getirilmesine rehberlik edecek yardımcı bilgiler yer almaktadır. Mevzuat konusunda tek güvenilir kaynak yasanın kendisi olup, bu sitedeki bilgiler yasal öneri niteliği taşımamaktadır. İMMİB, bu web sitesinin içeriğinden kaynaklanan herhangi bir yasal sorumluluğu kabul etmez.

İLETİŞİM

ADRES

Dış Ticaret Kompleksi A Blok P.K.34197
Yenibosna/Bahçelievler/İSTANBUL

TELEFON NO

+902124540000

BİZİ TAKİP EDİN

 

E-BÜLTEN KAYIT

E-Bültenimiz kayıt olarak tüm gelişmelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz.