en-UStr-TR

İzin / Kısıtlama

Yazdır E-posta

Avrupa Birliği'nin kimyasalların denetimini bir çatı altında toplayan REACH Tüzüğü'nü çıkarmada temel amaçlarından biri  çevreyi ve insan sağlığını, kimyasallardan kaynaklanan zararlı etkilerden korumaktır. Bu amaçla, kimyasallar hakkındaki bilgilerin toplanması için kayıt gibi prosedürler getirilmiş; çeşitli derecelerde zararlı maddelerin insan ve çevreye maruziyetini sınırlamak ya da ortadan kaldırmak üzere de bildirim / izin ve kısıtlama prosedürleri kullanılması amaçlanmıştır.

REACH Tüzüğü, basit olarak insan ve çevre sağlığına zarar açısından yüksek önem arz eden kanserojen, mutajen, üreme için toksik, kalıcı ve biyo birikimli etkilere sahip maddelerin belirlenen bir süreç sonunda izne tabi olarak piyasaya sürülmesi ya da kullanımının veya üretiminin kısıtlanması hükmünü getirir.

Yüksek Önem Arz eden maddeler öncelikle Avrupa Kimyasallar Ajansı tarafından Aday Listeye alınır ve güvenlik bilgisi iletişimi istenir. Bu listedeki maddeler daha sonra (öncelik sırasına göre) REACH Tüzüğü EK XIV'te yer alan izne tabi maddeler listesine geçirilecektir. 

İzin Prosedürü = REACH Tüzüğü EK XIV

Kısıtlamalar = REACH Tüzüğü EK XVII

 

Yasal uyarı

Bu sayfalarda yasal yükümlülüklerinin yerine getirilmesine rehberlik edecek yardımcı bilgiler yer almaktadır. Mevzuat konusunda tek güvenilir kaynak yasanın kendisi olup, bu sitedeki bilgiler yasal öneri niteliği taşımamaktadır. İMMİB, bu web sitesinin içeriğinden kaynaklanan herhangi bir yasal sorumluluğu kabul etmez.

İLETİŞİM

ADRES

Dış Ticaret Kompleksi A Blok P.K.34197
Yenibosna/Bahçelievler/İSTANBUL

TELEFON NO

+902124540000

BİZİ TAKİP EDİN

 

E-BÜLTEN KAYIT

E-Bültenimiz kayıt olarak tüm gelişmelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz.