en-UStr-TR

Ön Kayıt

 1 Haziran 2008 tarihinde başlayan Ön-kayıt periyodu, 1 Aralık 2008 itibarıyla sona ermiş bulunmaktadır.  Kayıt yükümlülüğünüz varsa Gecikmeli ön-kayıt şartlarını sağlayıp sağlayamadığınızı kontrol ediniz, aksi halde doğrudan kayıt yaptırmanız gerekmektedir.

 

REACH yürürlüğe girdikten sonra, firmanız hâlihazırda AB pazarında satışı olmayan yeni bir kimyasal maddeyi ihraç edecekse, öncelikle kayıt işleminin yapılması ve maddeye ilişkin kayıt dosyasının AKA’ya sunulması gerekmektedir. Yeni bir kimyasal madde ancak kayıt işleminin yapılması koşuluyla AB pazarına verilebilecektir. Eğer AB’ye ihraç edeceğiniz madde halihazırda AB pazarında yer alan bir madde ise, önkayıt yapmış olmak şartı ile, 2018 yılına kadar devam edecek geçiş periyotlarından faydalanabilirsiniz.

Image

Ön-kayıt nedir?

REACH düzenlemesi 1 Haziran 2007 tarihinden itibaren yürürlüğe girmiştir. Ancak 1 Haziran 2007’den 1 Haziran 2008’e kadarki süreçte fiili olarak gerçekleştirilmesi gereken bir yükümlülük bulunmamaktadır. Fiili ilk uygulama 1 Haziran 2008 – 1 Aralık 2008 tarihleri arasında gerçekleştirilen “ön kayıt”tır. Firmalar EINECS listesinde yer alan faz-içi kimyasal maddeleri ön-kayıt ettirdilerse geçiş sürelerinden faydalanabilirler. Ön kayıt sürecinde, firmalarımızın önümüzdeki yıllarda AB’ye ihraç etmeyi planladıkları tüm kimyasalları AKA’ya bildirmeleri gerekmektedir. Ön-kaydı yapılmış olan maddelerin tonaj ve risk faktörüne bağlı olarak AKA tarafından belirlenmiş son kayıt başvuru tarihine kadar olan dönemde AB’ye yapacakları ihracatta herhangi bir duraksama yaşamayacaktır. Bu bildirim esnasında aşağıda yer alan bilgiler talep edilecektir.

Ön kayıtta istenen bilgiler:

  • Başvuranın (kişi/firma) veya tek temsilcinin ismi ile ilgili adres ve iletişim bilgileri.
  • Kimyasal maddeye ilişkin temel bilgiler: İsim, CAS and EINECS numaraları.
  • Gelecek üç yılda satışa sunulması öngörülen ortalama miktar.
  • Kayıt tarihi.
  • Maddenin, hangi maddeler aracılığıyla, Read-across yaklaşımı veya (Q)SAR yöntemiyle değerlendirileceği durumu.
  • Ön-kayıt işlemi bilgisayar ortamında gerçekleştirilecektir.

CAS Numarası: Chemical Abstracts Service Numarası.

ELINCS Numarası: (European LIst of Notified Chemical Substances) Avrupa Bildirilmiş Kimyasal Maddeler Listesi numarası.
CMR Maddeler: Kanserojen, mutajen, üreme için toksik Kategori 1 & 2. Bkz. 67/548/EEC Annex 1.
 

Image 

 

Üretici firmalar, tek temsilci atamak için İKMİB tarafından kurulan REACH GLOBAL SERVICES  ile iletişime geçebilir. 

 

IUCLID 5 ile ÖN-KAYIT

Ön Kayıt plug-in programı ile ön kayıt dosyası hazırlamak için eğitim videoları aşağıdaki linklerdedir.

Tek Bileşenli maddeler için…

Çok Bileşenli maddeler için... 

Not: Video ile bulunan alt yazı dosyasını video ile aynı dosyaya kaydediniz. Windows Media Player’ınızda menüden “Alt Yazılar” kısmında “Varsa Açık” seçeneğini seçiniz. Media Player’ınıza güncel Codec Pack’lerden birini yüklemenizi tavsiye ederiz.

Yasal uyarı

Bu sayfalarda yasal yükümlülüklerinin yerine getirilmesine rehberlik edecek yardımcı bilgiler yer almaktadır. Mevzuat konusunda tek güvenilir kaynak yasanın kendisi olup, bu sitedeki bilgiler yasal öneri niteliği taşımamaktadır. İMMİB, bu web sitesinin içeriğinden kaynaklanan herhangi bir yasal sorumluluğu kabul etmez.

İLETİŞİM

ADRES

Dış Ticaret Kompleksi A Blok P.K.34197
Yenibosna/Bahçelievler/İSTANBUL

TELEFON NO

+902124540000

BİZİ TAKİP EDİN

 

E-BÜLTEN KAYIT

E-Bültenimiz kayıt olarak tüm gelişmelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz.