en-UStr-TR


Ne Zaman Uymalıyım?

REACH'e ne zaman uyacağınız ve ön-kayıt / kayıt gerekliliği tedarik zincirindeki statünüze (rolünüze) göre değişmektedir.

Ön-kayıt yaptırdıysam...

Eğer (1 Haziran 2008 - 1 Aralık 2008 arasında) tek temsilciniz ya da AB'deki ithalatçı firmanız aracılığıyla, ön-kayıt yaptırmışsanız o zaman faz-içi kayıt geçiş periyotlarından yararlanabilirsiniz. Bu tarihler, maddenizin sınıflandırmasına ve tonajına göre değişmektedir.

 

Maddemi ön-kayıt ettirmediysem ne olacak?

Eğer 1 Haziran-1 Aralık 2008 arasında tek temsilciniz ya da ithalatçı firmanız aracılığıyla ön-kayıt yaptırmadıysanız, faz-içi geçiş periyotlarından yararlanamayacak ve 1 Aralık 2008'den itibaren AB pazarına maddenizi 'kayıt' ettirmeden (kayıt dosyasını tamamlamadan) ihracat yapamayacaksınız.

Ancak REACH Tüzüğü ‘nün 28. Maddesi 6.bendinde; ilk-kez üretici/ ithalatçı (ihracatçı) olarak değerlendirilen firmaların, REACH Tüzüğü Madde 23’de belirtilen geçiş periyotlarından yararlanabilmeleri için “üretimi ya da ithalatı (ihrcatı) bir ton eşiğini geçtikten sonra en geç 6 ay içinde ve ilgili son kayıt başvuru tarihinden en az 12 ay önce” ön-kayıt yaptırmaları gerektiği belirtilmektedir.

Ayrıntılı bilgi için bkz. Gecikmeli Ön-kayıt

 

Eğer 'yeni' bir maddem varsa ne olacak?

Bir maddenin 'yeni' olması EINECS 'te yer almaması ve daha önce üretilmemiş olması anlamına gelir. Bu maddeler, 1 Haziran 2008'den itibaren kayıt ettirilmelidir ve REACH'e göre faz-içi değil faz-dışı madde kabul edilirler. 

Bu tarihten önce 67/548 kapsamında bildirimi yapılmaktaydı. (Notification of New Substances Regulations - NONS) uygulanır. 

Ayrıntılı bilgi için AKA'nın ilgili sayfası

 

Nasıl kayıt yaptıracağım?

Kayıt, maddenin özellikleriyle ilgili bir dizi belirlenmiş bilginin toplanması ve sıralanması sürecidir. Ne kadar bilgi gerektiği kaydı yapılacak maddenin zararlılık durumu ve tonajına bağlı olarak değişir. Bu gerekliliklere REACH resmi tüzüğünden ulaşılabilir. Bu bilgi, daha sonra maddenin yol açacağı zarar ve risklerin değerlendirilmesi ve kontrolü için kullanılır.  Bu bilgi ve ilgili değerlendirmeler daha sonra Helsinki'deki Avrupa Kimyasallar Ajansı'na kaydettirilir.

Detaylı bilgiye Kayıt için Teknik Rehberden ve kayıtla ilgili sayfamızdan ulaşabilirsiniz.  

Zaman Çizelgesi - Ne zaman kayıt yaptırmalıyım?

Tarih Eylem
1 Haziran 2007 REACH yürürlüğe girdi
1 Haziran 2008 Mevcut (faz-içi) maddeler için ön-kayıt başladı
Yeni (faz-dışı) maddeler için kayıt başladı
1 Aralık 2008 Faz-içi maddeler için ön-kayıt sona erdi
27 Mart 2009 Ön-kayıtlı maddelerin listesi yayımlandı

1 Aralık 2010

(AŞAMA 1)

Bu tarih itibarıyla aşağıdaki koşullara sahip olarak pazara sunulan 'faz-içi' maddelerin kaydı tamamlanmış olmalı:
  • ≥ 1000 ton/yıl veya;
  • ≥ 100 ton/yıl ve R50-53 sudaki organizmalar için çok toksik olan veya;
  • ≥ 1 ton/yıl ve Kat 1 ve 2 olarak sınıflanmış, kanserojen, mutajen veya üreme için toksik

1 Haziran 2013 (AŞAMA 2)

≥ 100 ton/yıl olan maddelerin kaydı için son tarih

1 Haziran 2018 (AŞAMA 3)

≥ 1 ton/yıl olan maddelerin kaydı için son tarih

 

 
 
 

Yasal uyarı

Bu sayfalarda yasal yükümlülüklerinin yerine getirilmesine rehberlik edecek yardımcı bilgiler yer almaktadır. Mevzuat konusunda tek güvenilir kaynak yasanın kendisi olup, bu sitedeki bilgiler yasal öneri niteliği taşımamaktadır. İMMİB, bu web sitesinin içeriğinden kaynaklanan herhangi bir yasal sorumluluğu kabul etmez.

İLETİŞİM

ADRES

Dış Ticaret Kompleksi A Blok P.K.34197
Yenibosna/Bahçelievler/İSTANBUL

TELEFON NO

+902124540000

BİZİ TAKİP EDİN

 

E-BÜLTEN KAYIT

E-Bültenimiz kayıt olarak tüm gelişmelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz.