en-UStr-TR


KAYIT KAPSAMINDA BİR MADDE İHRAÇ EDİYORSANIZ; 

Avrupa Birliği (+Norveç, Lihtenştayn, İzlanda) ülkelerine 1 Haziran - 1 Aralık 2008 tarihleri arasına rastlayan REACH Tüzüğünün ilk uygulaması “ön-kayıt” döneminde ihracat yapmamış olan veya 1 ton/yıl’ dan daha az miktarda ihracat yapmış olan dolayısıyla ön-kayıt işlemini gerçekleştirmemiş olan ve hammadde başına yılda 1-100 ton aralığında ihracat gerçekleştiren firmalar, 1 Haziran 2017 tarihine kadar  Gecikmeli Ön-kayıt’tan yararlanabilir.

Bu kapsam dışında kalan  firmaların ihracatlarına devam etmeleri için:


  • Avrupa Kimyasallar Ajansı’na direk kayıt dosyasını teslim etmeleri,

          

Kayıt dosyasını hazırlayan firmalar, Tek Temsilci atayarak ya da ithalatçılar aracılığıyla kayıt dosyalarını AKA’ya teslim etmelidir. Tek temsilci ya da ithalatçı firma, REACH Tüzüğü’nün 26 Maddesinin 1. Bendine göre kendi maddeniz için daha önceden farklı bir firma tarafından kayıt dosyasının teslim edilip edilmediği bilgisini soruşturma (inquiry) yaparak AKA’dan almalıdır. Sonraki aşamada kayıt dosyasının hazırlanması için gerekli veriler toplanır. 

  • Ön-kaydı yapılmış olan maddeleri tedarik edilmelidir,
          

Tedarik ettiğiniz maddelerin ön-kaydının yapılmış olması ileride kayıt işleminin kesinlikle yapılacağı anlamına gelmez. Bu nedenle tedarik ettiğiniz maddelerin kayıt işleminin yapılacağının garantisini tedarikçinizin temin etmesini isteyiniz.

  • Kaydı yapılmış (kayıt no’lu)  maddeleri kullanabilirsiniz,

          Tedarikçilerinizden, tedarik ettiğiniz maddelerin, 18 haneli REACH Kayıt Numaralarını isteyiniz. Kullandığınız hammaddeleri, yerel/iç pazardan ya da Çin, Hindistan gibi AB-dışı ülkelerden tedarik ediyor iseniz tedarikçilerinizden REACH kayıt numaralarına ek olarak bu kayıt numarasının firmanıza iletilen madde miktarını kapsadığına ilişkin teyit yazısını (antetli kağıtta) mutlaka talep ediniz ve firmanızda en az 10 yıl mevcut bulundurunuz. 
       
Doğrudan ihraç ettiğiniz maddenin, yer alıp almadığını ya da ürünleriniz (karışım ve eşyalarda) içinde REACH Tüzüğü SVHC Aday Listesi’nde yer alan madde(ler) kullanıp/ kullanmadığınızı kontrol ediniz. SVHC listesinde yer alan maddeler , belirli tarihler itibarıyla AB pazarından kaldırılması öngörülen İzne Tabi Maddeler Listesi'ne (Ek XIV) dahil edilebilir. AKA’nın en az her 2 yılda bir güncellemeyi planladığı İzne Tabi Maddeler Listesi’ndeki maddeleri tek başına ya da karışım içinde AB+AEA pazarına veren firmaların, söz konusu madde ve karışımların kullanım alanları için AKA’ya izin başvurusunda bulunmaları gerekecektir. Bu nedenle firmaların ikame madde aramaları ya da AKA’ya izin dosyası teslim edip Komisyon onayını almaları gerekmektedir. Madde/karışım veya eşya ihracatı yapan firmalar, ayrıca ihraç ettikleri ürünlerde REACH Tüzüğü’nün Kısıtlamalar Listesi’nde (Ek XVII) yer alan maddelerin/madde gruplarının belirtilen kısıtlama koşullarında kullanıp kullanılmadığını kontrol etmelidir. İhraç ettiğiniz ürünlere ait REACH Tüzüğü’nün dışında ürünle ilgili AB ülkelerinde yürürlükteki spesifik ürün düzenlemelerine, ilgili AB ülkesinde yürürlükte bulunan diğer direktif ve mevzuatlara uymak zorunda olduğunuzu hatırlatırız.

 

Yasal uyarı

Bu sayfalarda yasal yükümlülüklerinin yerine getirilmesine rehberlik edecek yardımcı bilgiler yer almaktadır. Mevzuat konusunda tek güvenilir kaynak yasanın kendisi olup, bu sitedeki bilgiler yasal öneri niteliği taşımamaktadır. İMMİB, bu web sitesinin içeriğinden kaynaklanan herhangi bir yasal sorumluluğu kabul etmez.

İLETİŞİM

ADRES

Dış Ticaret Kompleksi A Blok P.K.34197
Yenibosna/Bahçelievler/İSTANBUL

TELEFON NO

+902124540000

BİZİ TAKİP EDİN

 

E-BÜLTEN KAYIT

E-Bültenimiz kayıt olarak tüm gelişmelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz.