en-UStr-TR

MATRA Projesi

Hollanda, MATRA Katılım Öncesi Projeler kapsamında AB müktesebatının uygulanması kapsamında geliştirilen ikili işbirliği projeleri vasıtası ile aday ülkelere yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

Hollanda Hükümeti ile  Matra Katılım Öncesi Projeler Programı, G2G.NL Programı ve G2G.NL-çevre Programı çerçevesinde, Çevre ve Orman Bakanlığı (ÇOB) ve Dış Ticaret Müsteşarlığı (DTM) tarafından yürütülecek ‘REACH ve CLP Tüzükleri kapsamında  Türk Kimya Sanayinin Bilgilendirilmesi ve Bölgesel Sanayi Yardım Masalarının kurulması’  konulu proje, 1 Ocak 2010 tarihinde resmen başlamış olup,  25 Mart 2010 Perşembe günü Birliğimizde açılış toplantısı yapılarak proje ile ilgili bilgi yüze yakın kamu kuruluşu  ile firma temsilcisi katılımı ile kamuoyuna duyurulmuştur.  

Projeye İMMİB, TOBB, KOSGEB, TKSD de paydaş olarak katılıyor. Söz konusu proje, sanayinin yoğun olarak yer aldığı 7 ilde TOBB ve KOSGEB temsilcilerinden oluşacak Temas Noktalarının kurulması ve bu noktaların İMMİB REACH  ve  CLP Yardım Masası’na bağlanmasını temel almaktadır. Projede, REACH ve CLP Tüzüklerinin uygulanması için gerekli olan eğitimin, bölgesel iletişim noktaları aracılığıyla sanayiciye ulaşması hedeflenmektedir. 

MATRA Projesinin uygulama sürecinden biri olan eğitimlere, Çevre ve Orman Bakanlığı, Dış Ticaret Müşteşarlığı, İMMİB ile 7 ildeki  TOBB ve KOSGEB temsilcileri katılmıştır. Eğitim içerikleri hakkında özet bilgi ve verilen sunumlara aşağıdaki eğitim programındaki bağlantılara tıklayarak ulaşılabilir. 

MATRA Projesi kapsamında eğitim için hazırlanan rehberler:

 1. Alt Kullanıcılar Rehberi
 2. Bilgi Gerekleri ve Kimyasal Güvenlik DeğerlendirmesiRehberinin Kullanımı
 3. Eşya İçindeki Maddelere Dair Yükümlülükler Rehberinin Kullanımı
 4. Kayıt Rehberinin Kullanımı
 5. Monomerler ve Polimerler Rehberinin Kullanımı
 6. Ara Maddeler Rehberinin Kullanımı
 7. CLP Tüzüğü Rehberlerinin Kullanımı
 8. IUCLID 5 Rehberi ve Kullanım Klavuzu
 9. Madde Tanımlama ve Adlandırma Rehberinin Kullanımı
 10. Ön Kayıt Rehberinin Kullanımı
 11. Veri Paylaşımı Rehberinin Kullanımı

 

Proje Eğitim Programı

 

Yasal uyarı

Bu sayfalarda yasal yükümlülüklerinin yerine getirilmesine rehberlik edecek yardımcı bilgiler yer almaktadır. Mevzuat konusunda tek güvenilir kaynak yasanın kendisi olup, bu sitedeki bilgiler yasal öneri niteliği taşımamaktadır. İMMİB, bu web sitesinin içeriğinden kaynaklanan herhangi bir yasal sorumluluğu kabul etmez.

İLETİŞİM

ADRES

Dış Ticaret Kompleksi A Blok P.K.34197
Yenibosna/Bahçelievler/İSTANBUL

TELEFON NO

+902124540000

BİZİ TAKİP EDİN

 

E-BÜLTEN KAYIT

E-Bültenimiz kayıt olarak tüm gelişmelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz.