en-UStr-TR

Tedarik Zinciri Çalıştayı

‘‘Tedarik Zinciri ve REACH” konulu Çalıştay İMMİB’in girişimleriyle, 25-26 Nisan 2012 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirildi. Çalıştay süresince, sanayi temsilcileri sorunlarını Avrupa Kimyasallar Ajansı’na iletme şansı buldu.
Birliğimiz AB Mevzuatı Uyum Şubesinin girişimleri sonucu, T.C Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü’nün başvurusu ile düzenlenen, Avrupa Komisyonu bünyesinde faaliyet gösteren Teknik Destek ve Bilgi Değişim (TAIEX) ofisi desteği ile ‘‘Tedarik Zinciri ve REACH” konulu çalıştay, İstanbul’da gerçekleştirildi.

Çalıştayda, sanayiciler REACH Aday Listenin neden 6 ayda bir gibi sık bir periyotta güncellendiğini, bu durumun sanayiciye yük oluşturduğu konusundaki görüşüne yanıt Avrupa Kimyasallar Ajansı (AKA) temsilcisinden geldi. Lisa Anfalt hem AB otoritelerinin hem de sivil toplum kuruluşlarının Aday Liste ile ilgili beklentilerinin yüksek olduğunu kaydederek senede bir güncelleme yapılması durumunda daha fazla sayıda madde eklenmesi gerekeceğini belirtti.

Çalıştay sunumlarına ulaşmak için tıklayınız. / Çalıştayla ilgili detaylı bilgiyi Mayıs 2012 bültenimizde bulabilirsiniz.

REACH denetlemeleri ve cezalar

REACH Tüzüğü'nün uygulandığı Avrupa ülkelerinde, denetlemede sorulan soruları, REACH'te ihlal sayılan durumlar ve Ülkelere göre belirlenen cezalar ve merak edebileceğiniz diğer konuları REACH'te denetlemeler sayfamızda bulabilirsiniz.

REACH'e uygun Güvenlik Bilgi Formu (SDS)

Avrupa Birliği'nde yeni mevzuata uygun güvenlik bilgi formlarını düzenleyen 453/2010 sayılı tüzük  31.05.2010 tarihinde Topluluk resmi gazetesinde yayımlanmıştır.

AKA'nın yayımladığı, 453/2010 sayılı tüzüğe uygun SDS Hazırlama Rehberinin İMMİB REACH ve CLP Yardım Masası tarafından çevirtilen Türkçesine ulaşmak için tıklayınız. 

Avrupa Birliği'ne hammadde ve ürün ithalatı uyum modelleri

AB'ye madde/müztahzar/eşya ihracatı yapan firmalarımızın REACH Tüzüğü kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getirmek üzere faydalanabilecekleri, uyum modellerine ilişkin örneklerin yer aldığı ve Avrupa Kimya Sanayi Konseyi (CEFIC) tarafından yayımlanan AB'ye hammadde ve ürün ithalatı konulu dökümanın Türkçesi'ne web sitemizden ulaşabilirsiniz.

MATRA Projesi

Hollanda Hükümeti ile  Katılım Öncesi Projeler Çevre Programı çerçevesinde, Çevre ve Orman Bakanlığı ve Dış Ticaret Müsteşarlığı tarafından yürütülen ‘REACH ve CLP Tüzükleri kapsamında  Türk Kimya Sanayinin Bilgilendirilmesi ve Bölgesel Sanayi Yardım Masalarının kurulması’  konulu MATRA Projesi hakkında bilgi için tıklayınız.   

Yasal uyarı

Bu sayfalarda yasal yükümlülüklerinin yerine getirilmesine rehberlik edecek yardımcı bilgiler yer almaktadır. Mevzuat konusunda tek güvenilir kaynak yasanın kendisi olup, bu sitedeki bilgiler yasal öneri niteliği taşımamaktadır. İMMİB, bu web sitesinin içeriğinden kaynaklanan herhangi bir yasal sorumluluğu kabul etmez.

İLETİŞİM

ADRES

Dış Ticaret Kompleksi A Blok P.K.34197
Yenibosna/Bahçelievler/İSTANBUL

TELEFON NO

+902124540000

BİZİ TAKİP EDİN

 

E-BÜLTEN KAYIT

E-Bültenimiz kayıt olarak tüm gelişmelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz.