en-UStr-TR

Faaliyetlerimiz

- Avrupa Kimyasallar Ajansı'nın (AKA), Yardım Masaları arasında bilgi alış verişi ve  koordinasyonu sağlamak amacı ile kurduğu “REACH Help Net (REHCORN) - Ulusal Yardım Masaları Ağı”nın seminer ve toplantılarına tek AB-dışı ülke yardım masası olarak, gözlemci statüsü ile katılma hakkı olan İMMİB REACH Yardım Masası'na bir ziyaret gerçekleştirilmesi hususundaki DTM aracılığıyla yapılan talep AKA tarafından olumlu karşılanmış ve söz konusu ziyaret uygun görülmüştür.

AKA Yetkilisinin 20 Mayıs 2009 Çarşamba günü gerçekleştirilen ziyaret çerçevesinde DTM, İMMİB REACH Yardım Masası ve sektörel derneklerin katılımıyla,REACH uygulamaları ile ilgili firmalarımızın görev ve sorumluluklarının değerlendirildiği yarım gün süren bir yuvarlak masa toplantısı gerçekleştirilmiş; ardından AKA Yardım Masasının yetkilisi ile İMMİB REACH Yardım Masası arasında görüş alış-verişinde bulunulmuştur.

- Ön-kayıt sonrası uygulamalara ilişkin olarak Yardım Masasının eğitim seminerleri sürmektedir. Bu seminerlerin sunumları Faaliyetler>sunumlar bölümüne eklenmiştir. İstanbul içinde ve dışında devam eden seminerler, temmuz ayı itibarıyla 'REACH ve Eşyalar' ile 'CLP ve REACH' konularına odaklanmıştır.

- Sanayicilerimizin ve ilgili kişilerin ön-kayıt sonrası, bilgi ihtiyacını karşılamak için yeni broşür hazırlandı. Broşürde kayıt aşamasında gerek duyulacak SIEF, konsorsiyum, kayıt dosyasının hazırlanmasına ilişkin pratik bilgilerin yanı sıra REACH’teki diğer süreçler arasında yer alan SVHC bildirimi ve tedarik zincirinde bilgilendirme, izin süreci, kısıtlamalar, sınıflandırma ve etiketleme gibi konularda özet açıklamalar yer alıyor. Broşür, İMMİB REACH Yardım Masası’nın, ön-kayıt sonrası aşamalara ilişkin olarak düzenleyeceği eğitimler sırasında dağıtılacaktır. Söz konusu broşüre, web sitemizdeki 'Faaliyetlerimiz > Bülten ve broşür' bölümünden de ulaşılabilir.

- Avrupa Komisyonu Teknik Destek ve Bilgi Değişim Ofisi’nin (TAIEX) Dış Ticaret Müsteşarlığı ile ortaklaşa düzenlediği ‘REACH Uygulaması ve Yasal Düzenlemeleri Çalıştayı’, 15 ‐16 Ocak 2009 tarihinde Dış Ticaret Kompleksi’nde gerçekleştirildi. Çalıştayın organizasyonuna İMMİB REACH Yardım Masası da destek verdi. 

- 31 Ocak 2008’den bu yana İstanbul içinde ve dışında toplam 86 eğitim etkinliği düzenlendi ve bu seminerlere toplamda yaklaşık 3650 kişi katıldı.

- 14 Şubat 2008’de İstanbul’da ve 13 Mart 2008’de Ankara’da "REACH ve Türk Kimya Sektörüne Etkileri" konulu seminerler düzenlendi ve Ankara’daki seminerin sunum notları kitaplaştırıldıktan sonra üyelere ve eğitim, fuar gibi etkinliklerimize katılan iş dünyası temsilcilerine dağıtıldı. 

- 10 Kasım 2008’de, “REACH’e KAYITSIZ KALMAYIN” konulu seminer İstanbul’da 300’ü aşkın katılımcı ile gerçekleştirildi. Çevre ve Orman Bakanlığı, Kimyasallar Yönetimi Dairesi Başkanı Abdurrahman ULUIRMAK, Türkiye Kimya Sanayicileri Derneği Genel Sekreter Mustafa BAĞAN, Denton Wilde Sapte Danışmanlık şirketi avukatı Nicolas Gardères, RGS Tek Temsilcilik şirketi Genel Müdürü Ahmet Ecmel Yorgancı ile İMMİB REACH Yardım Masası uzmanı Volkan O. Tekin sunum yaptı ve soruları yanıtladı.

- ‘Avrupa Birliği’nin Yeni Kimyasallar Politikası ‘REACH’e Hazır mısınız?’ isimli kitapçık bastırıldı ve dağıtıldı. Söz konusu kitapçık REACH hakkında özet genel bilgilerin yanı sıra sanayi tarafından sıkça sorulan 100 adet soru ve yanıtını içermektedir.

- 10.000 kadar REACH broşürü, üyelerimize, ticaret ve sanayi odalarına, organize sanayi bölgeleri, meslek odaları gibi örgütlenmelere dağıtıldı.

- TurkChem 2008 Kimya Sanayi Grupları Fuarı’nda stant açılarak bilgilendirme çalışmaları yapıldı.

- IMMIB Yardım Masası iletişim bilgilerini içeren, REACH ile ilgili uyarıcı ilanlar hazırlanarak üç büyük ulusal gazetemizde yayımlandı.

- Çağrı merkezleri aracılığıyla AB’ye ihracat yapan üye şirketlerimizin farkındalıkları ölçülmeye çalışıldı ve REACH konusunda bilgilendirme ve yardım masasına yönlendirme yapıldı.

- Türkiye’nin Avrupa Kimyasallar Ajansı’ndaki komitelerde ‘gözlemci ülke’ statüsünde yer alabilmesi için Helsinki’de girişimlerde bulunulmuştur. REACH kapsamında Türkiye’nin haklarını koruma ve genişletme anlamında benzer girişimler de yürütülmektedir.

- Bunların yanı sıra İMMİB REACH Şubesi, sanayicilerimize daha nitelikli yardım sunabilmek için yurt dışındaki eğitim etkinliklerini sürekli olarak izlemektedir.

- REACH Mevzuatı ile ilgili ülkemizi ilgilendiren gelişmeler, günü gününe izlenmekte ve gerekli görüldüğü takdirde web sitemizden ve bültenlerimiz aracılığıyla duyurulmaktadır.

Yasal uyarı

Bu sayfalarda yasal yükümlülüklerinin yerine getirilmesine rehberlik edecek yardımcı bilgiler yer almaktadır. Mevzuat konusunda tek güvenilir kaynak yasanın kendisi olup, bu sitedeki bilgiler yasal öneri niteliği taşımamaktadır. İMMİB, bu web sitesinin içeriğinden kaynaklanan herhangi bir yasal sorumluluğu kabul etmez.

İLETİŞİM

ADRES

Dış Ticaret Kompleksi A Blok P.K.34197
Yenibosna/Bahçelievler/İSTANBUL

TELEFON NO

+902124540000

BİZİ TAKİP EDİN

 

E-BÜLTEN KAYIT

E-Bültenimiz kayıt olarak tüm gelişmelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz.